Torby, które sprawdzą się jako bagaż podręczny w samolocie
Postępująca globalizacja sprawia, że świat staje się mniejszy. Podróżujemy więcej i chętniej, a w ciągu jednego zaledwie dnia możemy zdecydować się, i bez problemu zorganizować weekend za granicą, i odwiedzić Londyn, Paryż lub Rzym. Dalej podróżujemy również na wakacje, wyprawa do Egiptu, jeszcze 15 lat temu domena osób zamożnych, dziś jest osiągalna dla przeciętnego Kowalskiego.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Solier.pl
Częstsze są również wyjazdy służbowe, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne. W większości przypadków, szczególnie w przypadku tych dalszych wyjazdów, jest samolot. Jest to bez wątpienia ogromna oszczędność czasu i wygoda, ale z drugiej strony podróż samolotem wiąże się też z pewnymi ograniczeniami.
Z tym pakunkiem Pan nie wejdzie!
Jednym z zagadnień, które sprawia wiele problemów przed każdą podróżą jest kwestia tak zwanego bagażu podręcznego. Przyszli podróżni często zwracają się na forach z pytaniami: taka torba na ramię spełnia wymagania danych linii lotniczy? Czy przy wejściu do samolotu nie wynikną jakieś problemy z nadbagażem? Czy, jeżeli kobieta może również zabrać na pokład torebkę, torba podróżna męska również jest wolna od dodatkowych opłat?
Wbrew pozorom nie są to błahe pytania. Nawet jeżeli już kilkakrotnie podróżowaliśmy samolotem i nasz bagaż zawsze przechodził wszelkie kontrole bez problemów, to przy tak dużej liczbie funkcjonujących przewoźników zawsze znajdziemy jednego lub dwóch, którzy ustalą nieco niższy limit bagażu podręcznego.
Jeżeli będziemy mieli nieszczęście podróżować jednym z tak zwanych tanich przewoźników, to taka pomyłka może kosztować nas znacznie więcej niż sam bilet.
Taka torba z nami poleci
Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek warto zawczasu znać regulacje poszczególnych przewoźników. Dzięki temu, dokonując zakupu w sklepie, będziemy wiedzieli która torba podróżna męska lub który trolley nie sprawi nam kłopotów.
Zacznijmy może od najpopularniejszego w Polsce przewoźnika, czyli od LOT. Dopuszczalne wymiary, które może mieć nasza torba na ramię lub trolley, wynoszą 55 x 40 x 23 cm, waga zaś nie może przekroczyć 8 kilogramów. Dodatkowo, w cenie biletu, jako bagaż podręczny może zostać zabrana na pokład również: 1 torebka damska lub 1 torba podróżna męska lub 1 lub torba na laptopa (ich dopuszczalne wymiary to: 40 cm x 35 cm x 12 cm).
Niestety, dwa centymetry lub ćwierć kilo więcej i nasz portfel schudnie od 170 do nawet 620 zł. Nieco mniej, czyli do 55 euro, zapłacimy w przypadku przekroczenia dopuszczalnych wymiarów bagażu w samolotach easyJet. Warto zaznaczyć, że ten przewoźnik jest nieco bardziej liberalny od LOT.
Przede wszystkim nie ustalił on limitu wagowego, a ponadto dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego są nieco większe: 56 x 45 x 25 cm. Bardziej skomplikowana sytuacja pojawia się natomiast dla linii Wizzair, która wyznacza pasażerom aż dwa standardy: tzw. mały 42 x 32 x 25 cm oraz duży 56 x 45 x 25 cm. Ponadto przekroczenie tych wymiarów wiąże się z opłatą w wysokości do 147 zł. Jak widać dokładne sprawdzenie dopuszczalnych wymiarów bagażu jest bardzo ważne.
Gdzie kupić takie torby?
Wiele sklepów, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, oferuje zakup toreb spełniających wymagania bagażu podręcznego. Wybór zależy więc w znacznym stopniu od naszych preferencji i, nie ukrywajmy, zasobności portfela. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie przewożąc większą ilość bagażu, jest torba na ramię.
Nie jest ona wzmocniona stelażem, a przez to jest lżejsza od trolleya. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że powinna ona się odpowiednio prezentować, szczególnie jeżeli jedziemy w podróż o charakterze służbowym. W takim przypadku zdecydowanie odpada torba podróżna męska o wyglądzie zbliżonym do kobiecej torebki.
Tego nie wolno zabierać!
Pewne obostrzenia, ze względu na zagrożenie terrorystyczne, dotyczą również przedmiotów, które może zawierać nasza torba na ramię. Przede wszystkim w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów powszechnie uznanych za niebezpieczne, czyli wszelkiego rodzaju broni, materiałów pirotechnicznych oraz noży.
Dodatkowo na rejsy rozpoczynające się w Europie wolno zabrać tylko ograniczoną ilość płynów. Dotyczy to wszelkiego rodzaju kremów, szamponów, dezodorantów oraz napojów, które powinny być zamknięte w pojemnikach (najlepiej oryginalnych!) do 100 ml. Pojemniki te należy, w celu ułatwienia kontroli, zapakować razem w plastikowej torebce o pojemności do 1 litra.