Wiele osób marzy o własnym basenie, który zarazem byłby jedną z ważniejszych atrakcji całej posesji. Niektórzy decydują się na obiekty ogrodowe, zewnętrzne, a inni stawiają na modele wewnętrzne. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, dlatego też, zanim weźmiemy pod uwagę konkretne niecki basenowe niezbędne do zbudowania wymarzonego miejsca odpoczynku, warto zapoznać się z najważniejszymi cechami obiektów krytych i zewnętrznych.
Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów – Pool Design Company
Baseny ogrodowe poliestrowe a baseny wewnętrzne – koszty
Niewątpliwie orientacyjne koszty budowy basenu dla wielu osób okażą się kluczowe w podjęciu ostatecznej decyzji. O wiele droższą inwestycją będzie basen w domu, dlatego osoby dysponujące ograniczonymi środkami zazwyczaj stawiają na obiekt ogrodowy. Jeśli chodzi o zewnętrzne baseny poliestrowe, producent cieszący się na rynku zasłużoną renomą jest w stanie zapewnić naprawdę przystępne ceny.
Niestety, w przypadku opcji wewnętrznych należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Sam zakup basenu to nie wszystko – ważne jest, aby zaopatrzyć się w urządzenia niezbędne do odprowadzania wilgoci, takie jak osuszacze. Koniecznie należy także zadbać o utrzymanie optymalnej temperatury wody, aby zmniejszyć parowanie. Jak widać, niecki basenowe są w tym wypadku jednym z mniej kłopotliwych wydatków.
Kiedy można rozpocząć budowę basenu?
Osoby, które marzą o obiekcie wbudowanym wewnątrz nieruchomości mieszkalnej, muszą zaplanować go jeszcze przed rozpoczęciem budowania samego domu. Dlatego też niektórzy rezygnują z tego pomysłu – szczególnie, jeśli chwilowo nie posiadają środków finansowych na jego zrealizowanie. Wówczas często jedynym możliwym wyborem będą zewnętrzne baseny poliestrowe.
Producent tego typu obiektów dba o ich wytrzymałość, ale dla większości użytkowników głównym walorem jest fakt, iż można je wybudować w dowolnej chwili. W rzeczywistości, właściciele posesji w pierwszej kolejności skupiają się na dokończeniu budowy domu, a dopiero za jakiś czas decydują się na basen. Należy podkreślić, że w przypadku mniejszych obiektów zewnętrznych nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę, co jest dodatkowym atutem.
Baseny ogrodowe poliestrowe – o czym trzeba pamiętać?
Ogrodowe baseny bywają dość kłopotliwe w utrzymaniu, ponieważ należy regularnie dbać o ich czystość. Dla wielu osób usuwanie zalegających w nich liści czy innych pozostałości może być dość kłopotliwym i czasochłonnym zajęciem. Ponadto, zewnętrzne obiekty nie zapewnią nam błogiego relaksu podczas niepogody. W praktyce, z ogrodowych basenów najczęściej korzysta się późną wiosną i latem, gdy temperatury sprzyjają wodnym aktywnościom na świeżym powietrzu.
Niestety, w deszczowe i chłodne dni musimy zapomnieć o relaksie w ogrodowym basenie. Należy podkreślić, że niecki basenowe oraz elementy wykończeniowe tego typu obiektów muszą być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na szczęście na rynku bez problemu można znaleźć odpowiedni asortyment o doskonałej jakości, dlatego pod względem dostępności materiałów budowa ogrodowego basenu nie okaże się kłopotliwa.
Basen w domu – kiedy warto się zdecydować?
Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę basenu wewnętrznego, pomimo wyższych kosztów takiej inwestycji. Jego podstawową zaletą jest fakt, że można z niego korzystać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem. Wysokiej klasy niecki basenowe oraz inne elementy budowy zapewnią nam komfortowy relaks, z dala od kapryśnej aury. Oczywiście ważne jest, aby basen znajdował się w obiekcie przystosowanym do intensywnego parowania.
Na szczęście dzięki osuszaczom oraz nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym można skutecznie odprowadzać wilgoć i tym samym zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Na koniec warto podkreślić, że baseny wewnętrzne mogą być bardzo atrakcyjnym elementem całej posesji – szczególnie, jeśli ich zabudowa będzie komponować się z elewacją budynku mieszkalnego. Dla wielu osób kwestie estetyczne są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za basenami w domu.