Sprawa rozwodowa – jakie materiały przedłożyć prawnikowi?
W dzisiejszych czasach rozwód stał się niestety dosyć powszechnym zjawiskiem. Wszystko, dlatego, że po pewnym upływie czasu ludzie przestają ze sobą rozmawiać i się dogadywać i łatwiejszą opcją wówczas staje się poukładanie życia na nowo.
Artykuł powstał przy udziale adwokata Jana Przemysława Kopko z Warszawy – http://kancelaria-kopko.pl/adwokat-rozwody-warszawa/
W dużej mierze małżonkowie starają się wypracować kompromis i rozwodzą się bez orzekania o winie. Wówczas muszą ustalają najlepsza formę opieki nad wspólnymi, nieletnimi dziećmi czy dokonują podziału majątku wspólnego, który zgromadzili przez czas trwania związku małżeńskiego. Jednak sam rozwód nie jest z pewnością prostym procesem zarówno po względem psychicznym jak również prawnym, dlatego przed rozwodem należy zwrócić uwagę na różne aspekty i dobrze się do niego przygotować. Co więcej, często zdarza się także, że małżonkowie nie mogą się porozumieć w kwestii winy za rozpad małżeństwa i wtedy muszą posiadać liczne dowody, świadczące o winie współmałżonka. W związku z tym warto poszukać dobre pełnomocnika, który się profesjonalnie zajmie cała sprawą rozwodową.
Dowody na winę współmałżonka
Już na samym początku prowadzenia sprawy o rozwód, podczas sporządzania nawet pozwu rozwodowego warto pomyśleć o prawniku. Taka pomoc, osoby zajmującej się zawodowo pismami procesowymi czy właśnie reprezentowaniem jednej ze stron może okazać się konieczna. Sam pozew rozwodowy musi zostać bardzo dokładnie uprawdopodobniony. Oznacza to, że strona wnosząca pozew rozwodowy z orzekaniem o winie współmałżonka musi precyzyjnie wykazać, że wyłączną winę za rozpad małżeństwa ponosi drugi małżonek. Niezwykle ważne są w tym wypadku dowody, które należy przedłożyć prawnikowi. Adwokat czy radca prawny prowadzący sprawę o rozwód na pewno zwróci uwagę na wszystkie smsy czy maile współmałżonka, które dowodzą na przykład zdrady. Wielką rolę odgrywają także w sprawie zeznania świadków, które mogą potwierdzić rozpad związku. Dlatego osoby bliskie współmałżonkom, które maja wiedzę dotycząca ich relacji także powinny skontaktować się z pełnomocnikiem, żeby w razie potrzeby zostać powołanymi na świadka. Powodem rozwodu może być także nałóg współmałżonka, taki jak na przykład alkoholizm czy narkomania. W tym wypadku niezwykle ważna będzie opinia lekarzy specjalistów, z której powinno jednoznacznie wynikać, że dana osoba jest uzależniona. Obecnie także dosyć popularnymi, o sporej sile dowodowej są materiały takie jak rozmowy na forach społecznościowych, na przykład na Facebooku czy Twitterze, a nawet wyciągi z rachunków bankowych, dowodzące płatności za hotele czy wyjazdy.
Dochody i status majątkowy
Podczas sprawy o rozwód ważną kwestią pozostają także sprawy dotyczące podziału majątku. Prawnik, który ma prowadzić sprawę rozwodową musi dokładnie wcześniej wiedzieć jak wygląda sytuacja majątkowa współmałżonków, żeby móc zasugerować najlepsze rozwiązanie podziału dóbr i ustalenie odpowiedniej wysokości alimentów na dzieci. W związku z tym osoba, chcąca wnieść pozew o rozwód musi przedstawić adwokatowi czy radcy prawnemu dokładnie dochody, koszty utrzymania dzieci i wysokość zwykłych codziennych potrzeb. Co więcej, jeżeli jeden ze współmałżonków nie pracuje i zajmuje się na przykład domem i wychowywaniem dzieci, można także próbować uzyskać alimenty na współmałżonka. Jednak, aby dobrze się przygotować do rozporowy rozwodowej należy wszystkie materiały związane z dochodami, wydatkami czy innymi kosztami przedstawić pełnomocnikowi.
Skuteczność zebranych materiałów
Do sprawy o rozwód, jeżeli małżonkowie nie potrafią się porozumieć i w dodatku chcą orzekać o winie jednego z nich, należy się z pewnością bardzo dobrze przygotować. W sądzie przytaczane są różnego rodzaju dowody, na światło dzienne wychodzą nieraz bardzo intymne sprawy, a cały rozwód budzi z pewnością liczne nerwy oraz stres. W związku z tym odpowiednio przygotowane wcześniej materiały i niezastąpiona pomoc profesjonalnego pełnomocnika mogą zapewnić nie tylko większy spokój podczas rozwodu, ale przede wszystkim wygrany proces, który umożliwi rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.