Podkolanówki przeciwżylakowe męskie – czy warto się na nie zdecydować?
Problem z żylakami i regularnym bólem nóg nie dotyczy wyłącznie kobiet. Bardzo często z dolegliwością tą zmagają się również mężczyźni. Jednym z medycznych rozwiązań wspomagających walkę ze słabym krążeniem krwi w nogach są podkolanówki przeciwżylakowe męskie. Produkty takie jak podkolanówki czy rajstopy uciskowe kojarzone są głównie z garderobą dla kobiet, ale wcale nie są one zarezerwowane wyłącznie dla nich. Znaleźć można wiele sklepów oferujących tego typu bieliznę także dla mężczyzn. Czy faktycznie warto po nią sięgnąć? Sprawdź!
W artykule poruszone zostały następujące kwestie:
- Podkolanówki przeciwżylakowe męskie a skarpety kompresyjne męskie – czy to to samo?
- Czy podkolanówki uciskowe działają?
- Co trzeba wiedzieć o zastosowaniu skarpet kompresyjnych męskich?
- Podkolanówki przeciwżylakowe męskie a estetyka
Podkolanówki przeciwżylakowe męskie a skarpety kompresyjne męskie – czy to to samo?
Tak, podkolanówki przeciwżylakowe męskie i skarpety kompresyjne to terminy równoznaczne. Fachowo zwykle używa się tego pierwszego z nich, ale potocznie częściej spotykane jest jednak określenie skarpety kompresyjne. Wynika to z faktu, że sami mężczyźni preferują właśnie takie nazewnictwo, ponieważ podkolanówki kojarzą się wyłącznie z damską odzieżą (jak widać, niesłusznie).
Czy podkolanówki uciskowe działają?
Podkolanówki uciskowe wcale nie są nowym, niekonwencjonalnym odkryciem. To produkt medyczny zalecany przez lekarzy, a jego działanie jest potwierdzone. W jaki więc sposób skarpety kompresyjne męskie poprawiają krążenie w nogach? Poprzez odpowiednio dopasowany ucisk pobudzają krew w żyłach (od kostek w górę), dzięki czemu łatwiej dociera ona do serca. To pozwala poczuć wyraźną ulgę w bólu i pomaga w walce z żylakami i innymi widocznymi zmianami żylnymi.
Co trzeba wiedzieć o zastosowaniu skarpet kompresyjnych męskich?
Zanim jednak rozpocznie się stosowanie skarpet kompresyjnych męskich warto poznać zasady ich noszenia. Jakie są najważniejsze informacje? Przede wszystkim:
- nie każdy może z nich korzystać (przeciwskazania to m.in. miażdżyca, tętniaki, owrzodzenia skóry nóg czy rany – kompresjoterapię należy więc skonsultować z lekarzem),
- w zależności od skali problemu dostosować trzeba stopień kompresji (istnieją 4 stopnie),
- aby były skuteczne, nosić trzeba odpowiedni dla siebie rozmiar,
- mogą być stosowane profilaktycznie i leczniczo,
- należy nosić je regularnie, najlepiej cały dzień (zakładać rano i ściągać na noc).
Podkolanówki przeciwżylakowe męskie a estetyka
Kluczowym aspektem, który należy poruszyć, jest również wygląd podkolanówek uciskowych dla mężczyzn. Okazuje się, że wcale nie trzeba obawiać się tego, że są one zauważalne dla innych. Dobrej jakości podkolanówki przeciwżylakowe męskie wyglądają jak klasyczne skarpety.
Podsumowując, czy warto więc skorzystać z tego rozwiązania? O ile nie ma żadnych przeciwskazań, to jak najbardziej. Trzeba jednak podejść do tego na poważnie, dobierając odpowiedni rozmiar i stopień kompresji.