Czym jest atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak sobie z nim poradzić?
Kiedy na skórze Twojego maluszka pojawiają się zmiany, zaczynasz szukać przyczyny. Czytasz o potówkach, alergiach i innych dermatozach wieku dziecięcego. Nie wiesz jednak do końca, z czym masz do czynienia. Jak rozpoznać, czy zmiany skórne to nie atopowe zapalenie? A jeśli tak, to jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy!
Rodzaje problemów skórnych u dzieci
Dzieci mogą mieć wiele różnych problemów skórnych. Najczęściej jednak pojawiają się:
- wysypka pieluszkowa będąca następstwem zbyt długiego kontaktu skóry z wilgocią z pieluchy,
- trądzik niemowlęcy, który jest zaburzeniem hormonalnym i zwykle sam ustępuje,
- świąd skóry spowodowany alergiami kontaktowymi,
- infekcje wirusowe i bakteryjne skóry, np. ospa, rumień nagły itp.,
- grzybica skóry będąca infekcją wirusową, która może występować na różnych obszarach ciała,
- atopowe zapalenie skóry, nazywane też atopową wysypką, które ma charakter nawracający.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Czy wiesz, skąd się bierze AZS u dzieci? Przyczyn może być naprawdę wiele. Od złej pielęgnacji, po skłonności genetyczne. AZS może być alergiczne lub wystąpić na skutek podrażnień, silnego stresu czy defektów związanych z zaburzeniami i funkcjonowania białka budującego komórki skóry.
AZS może być również reakcją organizmu na kontakt z alergenami, przy czym może to być tzw. alergia kontaktowa, jak i wziewna. Atopowe zmiany na skórze często pojawiają się u osób, u których stwierdzono alergię na roztocze, pyłki roślin, sierść zwierząt czy grzyby i pleśnie. Równie często występuje ona u dzieci, które mają obniżoną odporność i na przykład nie tolerują poszczególnych substancji chemicznych – kosmetyków i środków do prania.
Zmiany AZS mogą się pojawić także, gdy skóra dziecka nie jest odpowiednio nawilżana po kąpieli, a do mycia stosowane są środki, które zaburzają naturalną barierę ochronną skóry. Wówczas nie ma ona możliwości, by obronić się przed zanieczyszczeniami środowiska.
Jak wygląda atopowa skóra dziecka?
Dziecko z AZS ma zazwyczaj bardzo suchą skórę, która może być szorstka i łuszcząca się. Kiedy pojawia się świąd, maluszek może rozdrapywać suche miejsca, które staną się idealną pożywką dla bakterii. W takim wypadku może dość do nadkażenia i pogorszenia się stanu skóry. Mogą wystąpić też grudki lub guzki, a w ciężkich przypadkach pojawić się pęcherze, które będą pękać, a na ich powierzchni tworzyć się będą strupy.
Wśród innych objawów AZS trzeba wymienić:
- nadmierną suchość skóry,
- rogowacenie mieszkowe,
- przewlekłe zapalenie skóry,
- ogniska rumieniowe występujące w fałdach skórnych i zgięciach stawów.
Jak pielęgnować skórę z AZS?
Przede wszystkim utrzymuj skórę dziecka nawilżoną, stosując hipoalergiczne kremy i balsamy nawilżające. Nakładaj je zaraz po kąpieli, aby zatrzymać wilgoć w skórze. Unikaj długich i gorących kąpieli, które mogą wysuszać skórę. Zamiast tego myj dziecko regularnie w letniej wodzie, a między kolejnymi kąpielami używaj do przemywania skóry chusteczek nawilżanych. Najlepiej takich na bazie czystej wody.
Unikaj stosowania kosmetyków i mydeł, które zawierają substancje drażniące, sztuczne barwniki i substancje zapachowe. Zamiast nich wybieraj preparaty dedykowane do skóry alergicznej i dla niemowląt. Zwracaj uwagę, by w formule takich kosmetyków znajdowały się substancje nawilżające i zatrzymujące wilgoć wewnątrz skóry.
Wybieraj ubrania wykonane z miękkich, naturalnych tkanin, takich jak bawełna. Unikaj ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, które mogą podrażniać skórę. Koniecznie też identyfikuj, co szkodzi Twojemu dziecku i staraj się unikać czynników drażniących. Jeśli jest to pokarmowy alergen, wyklucz go z diety.