Wylecz gardło domowymi sposobami naszych babć

Uporczywy i męczący kaszel to często pierwszy objaw infekcji. Nie dość, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to nieleczony i zaniedbany może w niekorzystny sposób wpłynąć na zdrowie i prowadzić do rozwoju ciężkiej choroby. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze wyeliminowanie tej dolegliwości. Współczesna medycyna proponuje szereg lekarstw, które pomagają w walce z tą przypadłością – syropy, tabletki na ból gardła, antybiotyki i szereg innych medycznych specyfików.

Jednak w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby na kaszel, które często bywają równie skuteczne jak leki sprzedawane w aptece. W naturze występuje wiele naturalnych składników, które mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia.

Domowe sposoby na przeziębienie są wykorzystywane od pokoleń i kojarzą się z latami dzieciństwa, kiedy to mamy i babcie przygotowywały syropy i herbatki z produktów przechowywanych w domowej spiżarni. Produkty te są niezwykle skuteczne, a przy tym naturalne i zdrowe. Dlatego gdy boli gardło, warto sięgnąć po domowe sposoby na kaszel.

1. Co pić na kaszel

Domowe spiżarnie zawierają prawdziwy arsenał naturalnych produktów, które doskonale sprawdzą się w walce z uporczywym kaszlem. Zanim udamy się do apteki po pastylki na kaszel, warto sięgnąć po domowe herbatki, które nie tylko rozgrzeją, ale także przyniosą ulgę przy bolącym gardle i męczącym kaszlu.

Jednym z najstarszych i najbardziej znanych domowych sposobów na kaszel jest herbatka z lipy. Zioło to jest dobrym środkiem napotnym przy przeziębieniach, a dodatkowo – ze względu na zawartość śluzu – ułatwia odkrztuszanie. Dodatkowo herbatka z lipy zaparzona we właściwy sposób jest wyjątkowo aromatyczna, a w połączeniu z miodem bądź sokiem malinowym wykazuje dodatkowe właściwości lecznicze. Herbatkę należy pić malutkimi łykami w ciągu dnia bądź bezpośrednio przed snem.

wylecz-gardlo-domowymi-sposobami-naszych-babc

Równie skuteczny jak herbata z lipy jest także napój z imbiru, który nawilża śluzówkę, ułatwia odkrztuszanie, a przede wszystkim rozgrzewa organizm. Napar sporządzony z tego zioła pomaga w leczeniu przeziębienia oraz łagodzi ból gardła oraz kaszel, a dodatkowo jest doskonałym środkiem wzmacniającym system odpornościowy organizmu.

Napar przygotowuje się z korzenia imbiru, który należy utrzeć i zalać szklanką wrzątku, a następnie parzyć pod przykryciem przez około dziesięć minut. Tak powstały napar można osłodzić miodem bądź syropem malinowym.

wylecz-gardlo-domowymi-sposobami-naszych-babc

Środkiem stosowanym na przeziębienie przez wszystkie babcie jest nieocenione mleko z miodem. Wyniki badań wskazują jednoznacznie, iż naturalny miód jest doskonałym środkiem przeciwbakteryjnym, który łagodzi objawy kaszlu, nawilża błony śluzowe gardła i krtani oraz ułatwia odkrztuszanie.

Połączenie słodyczy miodu z gorącym mlekiem to doskonały sposób na złagodzenie objawów przeziębienia i zdrowy sen. Warto do tego napoju dodać czosnek, który jest skutecznym antybiotykiem i w sposób naturalny pozwala walczyć z chorobami górnych dróg oddechowych.

2. Naturalne syropy na kaszel

W każdej aptece można kupić różnorodne syropy na kaszel. Jednak warto sięgnąć po naturalne składniki i samemu przygotować odpowiednie specyfiki. Domowe syropy na kaszel są łatwe do przygotowania, a sporządzone na bazie skutecznych składników są sprawdzonym sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem. Najlepsze efekty przynosi syrop z cebuli, który łagodzi kaszel, a dodatkowo działa osłonowo.

Przepis jest bardzo prosty – wystarczy pokroić cebule i zasypać je cukrem, a powstały w ten sposób sok przelać do naczynia i osłodzić miodem oraz cytryną. Warto też przygotować syrop z buraków, który działa wykrztuśnie i pomaga oczyścić drogi oddechowe. Do pokrojonych buraków należy dodać ząbek czosnku i odstawić je na dobę. Tak przyrządzony syrop należy pić rano i wieczorem po jednej łyżce, a kaszel pozostanie jedynie wspomnieniem.

3. Pozostałe sposoby na kaszel

W walce z męczącym kaszlem warto też sięgnąć po pozostałe domowe metody, takie jak stawianie baniek, robienie inhalacji, stosowanie okładów i maści rozgrzewających czy nawilżanie powietrza. W przypadku bólu gardła należy płukać je wodą z solą bądź sodą oczyszczoną. Takie płukanki działają odkażająco oraz łagodzą podrażnienia gardła.

Najlepsze rezultaty w walce z przeziębieniem, kaszlem i bólem gardła przynosi połączenie wielu domowych metod. W ten sposób można pozbyć się objawów przeziębienia, ale jednocześnie wzmocnić i uodpornić organizm.

Marta Domańska

Marta Domańska

Redaktorka z zamiłowaniem do zdrowego stylu życia i fitnessu. Publikuje porady dotyczące diety, ćwiczeń oraz mentalnego well-beingu. W wolnych chwilach bierze udział w maratonach i propaguje aktywność fizyczną wśród kobiet.

Artykuły: 344

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *