Moda kojarzy nam się z czymś chwilowym, bardzo popularnym w danym momencie, ale jednocześnie szybko przemijającym i znikającym w niepamięci. W końcu zwykło się mówić, że moda przemija, co idealnie oddaje chwilowość obowiązywania danego trendu, sposobu ubierania się. Jednak z drugiej strony, istnieje coś takiego jak moda ponadczasowa.
Jest to swoisty eufemizm, który jednocześnie mimo wszystko oddaje pewną prawdę o wcale nie tak oczywistym zjawisku jakim jest moda. Chodzi tu o jej pewien pierwiastek nieprzemijalny, o te aspekty, które często określamy jako “klasyczne”, i które są obecne w męskiej garderobie od dawna wciąż będąc popularnymi i stosowanymi. Moda męska, stosunkowo dość konserwatywna, pełna jest tego rodzaju podstaw dobrego ubioru mężczyzny.
Garnitur numerem jeden
Jeśli chcielibyśmy stworzyć ranking tego, co mężczyźni przez wieki ubierali najczęściej, to chyba oczywistym zwycięzcą byłby po prostu garnitur. Strój ten od tak wielu lat jest podstawą dla wszystkich panów, że aż trudno sobie wyobrazić bez niego jakąkolwiek modę męską. Rzecz jasna pewne niuanse tego eleganckiego stroju ulegały przez lata różnym drobnym przeobrażeniom, to jednak garnitur pozostaje garniturem.
Zwłaszcza ten klasyczny, który powinien wisieć w szafie każdego mężczyzny, a mianowicie granatowy garnitur z jednorzędową marynarką zapinaną na dwa guziki. Jednocześnie, mimo znanej i lubianej uniwersalności garnituru, to jednak żaden strój nie jest na każdą możliwą okazję.
Wybierając garnitur koniecznie należy uwzględnić okazję, w związku z którą chcemy go ubrać. W końcu zupełnie inny wybór padnie jeśli tą okazją okaże się ślub, inny jeśli będzie to rozmowa kwalifikacyjna lub spotkanie biznesowe, a jeszcze inny jeśli będzie chodziło o egzamin na uczelni.
Elegancja białej koszuli
Skoro mowa o garniturze to należy wspomnieć również o jego oczywistym uzupełnieniu, chociaż to nie jedyna jej funkcja. Chodzi tu o białą koszulę, najlepiej z mankietami zapinanymi na spinki. Jako obowiązkowy element stroju formalnego każdego mężczyzny biała koszula nie zmienia się od wielu lat. Najczęstszymi materiałami, z których jest ona wykonana są: popelina oraz twill.
Trzeba mieć spodnie chino
Kolejnym elementem garderoby z kategorią “must have” są spodnie chino, które idealnie pasują do tak zwanego stylu półformalnego. Rozpropagowane jako element szkolnych mundurków, dziś te bawełniane spodnie te są stałym elementem męskiego rynku ubraniowego. Podobnie jak w przypadku garniturów możemy znaleźć najróżniejsze wariacje kolorystyczne, w których występują spodnie chino, ale za klasyczne uznawane są tylko beżowe oraz granatowe.
Buty Oxford i Derby
Jeśli chodzi o obuwie to tutaj również kwestia elegancji pozostaje raczej w świecie konserwatywnym. Buty Oxford to klasyczne obuwie, najlepiej czarne, które charakteryzuje się przede wszystkim dużą uniwersalnością. Zupełnie jak granatowy garnitur. Ich cechami charakterystycznymi są: lekko zaokrąglone czubki, smukłe kopyto oraz zamknięta przyszwa, czyli ten fragment cholewki, gdzie znajdują się dziurki na sznurówki.
Tymczasem buty typu Derby są trochę mniej formalnym obuwiem męskim niż Oxford. Jednak również i one zachowują klasyczny krój oraz występują głównie w kolorze czarnym i brązowym.
Kurtka i płaszcz na górę
Jeśli chodzi o odzież wierzchnią obecną w modzie męskiej to możemy wyróżnić tu chociażby kurtkę typu husky jako element o względnie niezmiennej pozycji na rynku mody. Jest ona charakterystyczna głównie ze względu na swoje pikowania w kształcie kwadratów lub też rombów. Wykonana z materiałów syntetycznych jest też najczęstszym zimowym wyborem do stroju półformalnego.
Bardziej elegancką odzieżą wierzchnią, idealnie pasującą do garnituru, jest płaszcz, koniecznie czarny lub granatowy. Tutaj podobnie jak w przypadku marynarki z garnituru, możemy na przestrzeni lat zaobserwować pewne drobne zmiany, ale ogólna idea pozostaje bez zmian. Płaszcz koniecznie powinien przykrywać marynarkę, ale nie będąc przy tym dłuższym niż do kolan.