Jak domowymi sposobami odnowić używany rower

Rower użytkowany przez kilka, niekiedy kilkanaście lat, staje się dla nas rowerem znanym, cenionym, wręcz ulubionym. Niestety po latach użytkowania, traci na wyglądzie. Naturalny proces starzenia elementów, blaknięcie lakieru, pojawiająca się rdza, to rzeczy, które psują wygląd naszego jednośladu. Rower staje się nieatrakcyjny. Jak poprawić jego wygląd? Jak przeprowadzić renowacje roweru?

Artykuł powstał dzięki pomocy sklepu internetowego Rowerzysta

Stan roweru ma znaczenie

Wiele zależy od stanu roweru. Jeśli jest bardzo zniszczony, trzeba go po prostu rozebrać i zacząć od ponownego pomalowania ramy. Ramę oczyszczamy, wskazane jest usunięcie starego lakieru, szpachlowanie uszkodzonych części. Jeśli mamy taką możliwość, ramę oddajmy do piaskowania. Oczyszczoną ramę malujemy farbą podkładową i farbą zewnętrzną. Sprawdzi się każdy dobry lakier do samochodu. W przypadku, gdy lakier jest zachowany, sposób renowacji jest inny. Tu jednak również zaczynamy od ramy.

Rama roweru

Rama z zachowanym lakierem, jest łatwa w renowacji. Do poprawienia stanu lakieru możemy użyć klasycznej pasty lekko ściernej, dostępnej w każdym sklepie motoryzacyjnym. Ramę roweru myjemy, suszymy, pokrywamy pastą, lekko polerujemy. Przed przeprowadzeniem tej pracy, należy zwrócić uwagę na naklejki na ramie. Jeśli użyjemy na nich wspomnianej pasty, możemy pogorszyć ich stan.

Jeśli są w dobrym stanie, po prostu je osłaniamy i nie polerujemy, jeśli zaś są w złym stanie, możemy zmienić. W sieci Internet znajdziemy wiele miejsc, w których można kupić naklejki rowerowe. Nie ma znaczenia, czy chodzi o rowery Unibike (których bogaty wybór znajdziemy pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_unibike.html) czy o rowery Jubilat – znajdziemy naklejki do każdego roweru, dowolnego producenta. Drobne ubytki lakieru oczywiście likwidujemy. W przypadku niewielkich zarysowań, wystarczy dobrana kolorystycznie kredka do lakieru, w przypadku nieco większych, konieczne jest ich zamalowanie.

Łańcuch i zębatki

Rower, który ma już kilka lat, to rower, który przejechał sporo kilometrów. W takim rowerze, warto przyjrzeć się temu, w jakim stanie są zębatki i łańcuch. Jeśli zęby zębatek nie są wycięte w równe „U”, lub mają ostre zęby, kwalifikują się do wymiany. Warto zapamiętać, że nie należy w tej sytuacji wymieniać tylko zębatek lub tylko łańcucha. Potrzebna jest wymiana obu elementów.

Koła

Koła, to następny element, którym powinniśmy się zająć. Na początku warto je zdjąć, a z samych kół zdjąć ogumienie. Opony i dętki możemy zostawić, ale jeśli są w dobrym stanie. Jeśli nie, trzeba je wymienić. Wskazane jest również wyczyszczenie osi koła, nasmarowanie łożysk kulkowych i powtórne skręcenie.

W przypadku roweru z przerzutkami, trzeba pamiętać, o właściwym demontowaniu zębatek. Bardzo łatwo je podczas demontażu uszkodzić. Wszystkie części myjemy, smarujemy i dokładnie składamy. Jeśli zdecydowaliśmy się na wymianę zębatek, oczywiście zakładamy nowe.

Hamulce i przerzutki

Rowery, w których są hamulce uruchamiane cięgnem i linką oraz przerzutki, to jednoślady, którymi jeździ się bezpiecznie i wygodnie, pod warunkiem, że hamulce i przerzutki są sprawne. W rowerze, który ma już wiele lat, trzeba to sprawdzić. Linki, które są uszkodzone, zardzewiałe trzeba wymienić. Pancerze, w których linka nie pracuje płynnie również.

Klocki hamulcowe, które są nierówno starte, oczywiście także są do wymiany. Po zastąpieniu zużytych części nowymi, wszystko należy oczyścić i zmontować.
Odnowienie roweru to również wymiana drobnych części, które mogły się zużyć lub zniszczyć. Połamane lub brakujące szprychy, manetki, pęknięte lub połamane plastikowe uchwyty, elementy oświetlenia także kwalifikują się do wymiany.

Planując renowacje roweru, można przemyśleć zmianę jego stylu lub dostosowanie do swoich potrzeb. Wymieniając elementy, można dodać, te, które są nam potrzebne. Koszyk zakupowy, inne oświetlenie, części innej barwy niż dotychczas. Tak zmieniony rower będzie nie tylko ładniejszy, ale i bardziej użyteczny.
Warto przeprowadzać takie renowacje co najmniej raz na kilka lat. Rower, o który będziemy dbać, od czasu do czasu zaś przeprowadzimy jego dokładną i całościowa renowacje, z całą pewnością przez wiele lat, będzie nas cieszył swoją sprawnością i wyglądem.

Marta Domańska

Marta Domańska

Redaktorka z zamiłowaniem do zdrowego stylu życia i fitnessu. Publikuje porady dotyczące diety, ćwiczeń oraz mentalnego well-beingu. W wolnych chwilach bierze udział w maratonach i propaguje aktywność fizyczną wśród kobiet.

Artykuły: 344

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *