Kiepski sen przez urządzenia elektroniczne?

Nowoczesny sprzęt elektroniczny to obecnie nieodłączny element ludzkiego życia. Trudno dziś sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, tabletu, telewizora, laptopa i wielu innych urządzeń elektronicznych. Sprzęt tego typu jest wykorzystywany nie tylko do pracy, ale także do rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Co więcej – wiele osób traktuje urządzenia elektroniczne jako sprzymierzeńców bezsennych nocy i liczy na to, iż wieczorne pooglądanie zdjęć na portalu społecznościowym bądź wymiana myśli na internetowym komunikatorze pozwoli odpłynąć w głęboki i spokojny sen.

Ponad 95% badanych Amerykanów przyznało, iż co najmniej kilka razy w tygodniu na około godzinę przed snem korzysta z urządzeń elektronicznych – ogląda telewizję, korzysta z telefonów komórkowych bądź gra w różnego rodzaju gry zainstalowane na tablecie.

Jednocześnie zdecydowana większość badanych przyznała, iż nie śpi tyle, ile potrzebuje, a dodatkowo nie wysypia się w dostateczny sposób. Dlaczego tak się dzieje? Otóż udowodniono, iż winowajcą jest niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, które w niekorzystny sposób wpływa nie tylko na sen człowieka, ale także na jego zdrowie.

1. Wpływ niebieskiego światła na zdrowie człowieka

Badacze z różnych stron świata połączyli swoje siły, aby udowodnić, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne w niekorzystny sposób wpływa na zdrowie człowieka. Przeprowadzone badania w większości przypadków potwierdzają tą tezę. Okazało się, iż sztuczne światło emitowane przez ekrany telewizorów, tabletów i telefonów komórkowych jest bardziej szkodliwe niż promienie słoneczne i przyspiesza fotostarzenie się skóry.

Dodatkowo niebieskie światło może powodować opuchliznę i cienie w okolicach oczu, a ciągłe narażanie wzroku na światło odbijane od urządzeń sprawia, iż szybciej się on męczy i w konsekwencji może się pogarszać.

kiepski-sen-przez-urzadzenia-elektroniczne

O krok dalej poszli amerykańscy i japońscy naukowcy, którzy na przykładzie myszy udowodnili, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może negatywnie wpływać na płodność. Wynika to z tego, iż sztuczne światło zwalnia produkcję melatoniny, a tym samym zaburza regularność cyklu hormonów reprodukcyjnych.

2. Wpływ urządzeń elektronicznych na sen

Nie ulega wątpliwości, iż każdy człowiek ma inną wrażliwość na światło i potrzebuje zróżnicowaną ilość czasu, aby zapaść w sen. Jednak wiele badań wskazuje na to, iż niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne może nie tylko utrudniać zasypianie, ale także w niekorzystny sposób wpływać na samą jakość snu.

Przeprowadzone badania pokazały, iż osoby, które na godzinę przed snem korzystały z urządzeń elektronicznych potrzebowały więcej czasu na zaśnięcie, wykazywali wieczorem mniejszą senność, w nocy spędzali mniej czasu w fazie REM, a rano budzili się senni i pozbawieni energii.

kiepski-sen-przez-urzadzenia-elektroniczne

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż światło emitowane przez urządzenia zaburza produkcję melatoniny – hormonu, który podnosi się wieczorem i odpowiada za naturalne poczucie senności. Światło emitowane przez telewizor, laptop bądź telefon komórkowy hamuje wydzielanie melatoniny, a tym samym przesuwa wskazówki zegara biologicznego, opóźnia rytm dobowy i podnosi tak zwany poziom czujności.

Oznacza to, iż organizm nie przestawia się na rytm nocny, a sztuczne światło jest dla niego sygnałem, iż cały czas trwa dzień. W konsekwencji człowiek jest rozbudzony i nawet po położeniu się do łóżka potrzebuje czasu, aby przygotować się do snu.

3. Sposoby na dobry sen

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu. Jednym z nich jest ograniczenie światła, które jest emitowane przez włączone urządzenia elektroniczne. Dlatego podstawowym krokiem jest ograniczenie używania wieczorem wszelkich elektronicznych gadżetów, W zamian można sięgnąć po książkę bądź porozmawiać z bliskimi.

Aby umożliwić organizmowi właściwy odpoczynek poprzez zdrowy sen należy odsunąć od siebie wszelkie urządzenia ze świecącymi wyświetlaczami. Najlepszą opcją jest ich całkowite wyłączenie z kontaktów bądź stosowanie specjalnych osłon, które blokują emisję szkodliwego promieniowania. Wyciszenie przed snem oraz spanie w ciemnościach to sposób na lepszy, zdrowszy i bardziej efektywny nocny wypoczynek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij