Kłopoty po kosmetykach, wymagające pomocy dermatologa

Kosmetyki są znane ludzkości od tysięcy lat, a ich stosowanie to dla nas rzecz całkowicie naturalna. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób decyduje się na zakup gotowych produktów w drogeriach – na samodzielne sporządzanie mikstur upiększających nie mamy ani czasu, ani środków (oraz oczywiście najczęściej umiejętności). Zdarza się jednak niejednokrotnie, że zakupiony specyfik przysparza naszej skórze niespodziewanych problemów. Co zrobić w takim wypadku?

Ryzyko związane z kosmetykami

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy wymogi stawiane określonym preparatom przed dopuszczeniem ich do użytku są bardzo rygorystyczne, kosmetyki nie powinny nam już przysparzać problemów zdrowotnych. Niestety, przypadki ich negatywnego wpływu na skórę obserwowane są nadal dość często. Czasami winę ponosi producent, wypuszczający przez zaniedbanie wadliwą partię towaru i narażający klientów na mniej lub bardziej poważne kłopoty ze zdrowiem. Czasami z kolei odpowiedzialny jest sam konsument, który nie zadaje sobie trudu, aby przeczytać etykietkę produktu i używa go w sposób nieodpowiedni. Pozostawiając na boku kwestię odpowiedzialności, należy zauważyć, że problemy skórne po stosowaniu źle dobranych kosmetyków to wciąż częsty problem w gabinetach dermatologicznych.

Na co jesteśmy narażeni?

Produkty kosmetyczne mogą zaszkodzić skórze, dla pielęgnacji której zostały użyte. Do częstych objawów niepożądanych można zaliczyć dolegliwości takie jak: kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka kontaktowa, reakcje fotouczulające, trądzik kosmetyczny czy zmiany barwnikowe.
Najczęstszą niepożądaną reakcją na kosmetyki jest kontaktowe zapalenie skóry: w wyniku kontaktu czynnika wywołującego ze skórą powstaje wyprysk. Nie jest oczywiście powiedziane, że ten sam kosmetyk zaszkodzi różnym osobom – wszystko zależy od warunków środowiskowych, częstotliwości narażenia ciała na szkodliwą dla nas substancję oraz skłonności do pojawienia się problemu skórnego u danej osoby.
Oddzielny problem stanowią reakcje alergiczne. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to choroba zapalna, spowodowana zetknięciem z obcymi dla organizmu substancjami chemicznymi. Dolegliwość tę można podzielić na dwie fazy: fazę indukcji (po pierwszym kontakcie z alergenem) oraz wywoławczą (w wyniku kolejnego kontaktu). Uczulenie na dany składnik kosmetyku utrzymuje się w większości przypadków przez całe życie.

Kiedy do lekarza?

Nie każda niepożądana reakcja na kosmetyk wymaga konsultacji lekarskiej. Jeżeli zauważymy, że dany preparat powoduje u nas lekkie zaczerwienienie czy pieczenie, najlepiej będzie go po prostu odstawić i zastąpić innym (przy obecnym wyborze na rynku nie powinniśmy mieć z tym większych kłopotów). Istnieją jednak sytuacje, gdy wizyta u dermatologa okaże się nieodzowna.
Nasze zaniepokojenie powinny wywołać zwłaszcza wszelkie obrzęki, pęcherze czy nadżerki, nie mówiąc już o wydzielinach sączących się z zaobserwowanych na ciele zmian. Warto od razu dodać, że powinniśmy zachować czujność nie tylko wobec miejsc, na które stosowany był dany kosmetyk: często zdarza się bowiem tak, że zmiany zapalne obejmują zarówno miejsca bezpośrednio narażone na kontakt ze szkodliwą substancją, jak i – w dalszej kolejności – inne partie skóry. Nasz niepokój powinien wzbudzić także uporczywy świąd połączony z wrażeniem mrowienia lub pieczenia, a także wykwity powstałe w wyniku ekspozycji skóry na promienie słoneczne.
Kolejnym problemem pozostaje to, co powiedzieć lekarzowi w trakcie wizyty. Osoby, które używają wielu kosmetyków jednocześnie, mogą mieć kłopot z określeniem, który specyfik wywołał reakcję niepożądaną. W takim wypadku dobrze jest odwiedzić centrum medyczne wraz z opakowaniami wszystkich preparatów używanych przez nas w ostatnim czasie. Dermatolog w Białymstoku, podobnie jak jego koledzy po fachu z całej Polski, powinien się zorientować na podstawie wywiadu z pacjentem, co spowodowało dany problem. Skuteczne leczenie objawów i rehabilitacja nie powinny przysporzyć większych trudności, należy jednak pamiętać o skrupulatnym przestrzeganiu lekarskich zaleceń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij