Krav maga – naucz się bronić

Ta dyscyplina powstała w Czechosłowacji na początku XX wieku. Twórcą systemu był Imi Lichtenfeld. Jaki przyświecał mu cel? Obronić się przed przeciwnikiem, wykorzystując zupełnie naturalne odruchy – bez popisu siły, ale za to z pewnością siebie. W krav madze liczy się przede wszystkim skuteczność i uniemożliwienie dalszego działania atakującej stronie. Poznaj najważniejsze założenia krav magi.

Według wielu badaczy sprawcy napaści najczęściej wybierają osoby sprawiające wrażenie bezbronnych. Tymczasem dzięki systemowi krav maga z treningu na trening będziesz mieć więcej pewności siebie. W tym systemie samoobrony liczą się przede wszystkim skupienie i odwaga. Jak poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, by obronić siebie i bliskich? Czy zawsze konieczny jest kontratak?

Wygraj ze stresem i wyjdź cało z opresji

W krav madze nie chodzi o to, aby zwyciężyć walkę. Tutaj liczy się umiejętne zastosowanie chwytów, które doprowadzą przeciwnika do kapitulacji. Aby jednak tego dokonać konieczne jest opanowanie stresu. Właśnie dlatego podczas treningu uczymy się nie tylko odpowiednich działań, chwytów i ciosów, ale również skupienia uwagi i zdolności samoobrony nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Tutaj liczy się odważna postawa oraz nieokazywanie strachu i słabości. Umiejętność zachowania trzeźwego umysłu mimo stresu to połowa sukcesu. Taką postawą dajemy sygnał przeciwnikowi, że jesteśmy gotowi podjąć walkę. Być może napastnik poczuje się zagrożony i się wycofa, pozostawiając nas bez szwanku.

Jakie techniki stosuje się w krav madze?

Chwyty stosowane w krav madze wynikają z naturalnych ludzkich odruchów, które wymagają unikania uciosów ze strony napastnika oraz ataku, który ma za zadanie unieszkodliwić atakującą stronę. Stosuje się na przykład uderzenia całymi rękami, przedramionami i łokciami, niskie kopnięcia, uderzenia kolanami, a także różnego rodzaju uniki, które pozwolą uchronić ciało przed uszkodzeniem. Choć krav maga nie ma na celu skrzywdzenia przeciwnika, najważniejsza jest obrona własnego zdrowia. Stosuje się więc atak, który umożliwi zadanie jak najmniejszej liczby ciosów. Grunt, aby uderzać we wrażliwe części ciała takie jak oczy, krocze czy nerki. Oszczędność ruchów w krav madze to jedna z najważniejszych cech stylu walki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij