Masaż na ból stawów – fizjoterapia w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami
Powszechnie przyjęło się, że dolegliwości bólowe stawów dotyczą głównie osób starszych. Nie jest to oczywiście prawda, ponieważ ból stawów nierzadko dotyczy również osób młodszych, zwłaszcza dotkniętych chorobami przewlekłymi. Ból stawów przyczynia się nie tylko do obniżenia jakości i komfortu życia. Niekiedy bywa on także przyczyną zrezygnowania z pracy zawodowej czy aktywności sportowej. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych stawów, a także podpowiadamy, jak z nimi walczyć za pomocą fizjoterapii.
Najczęstsze przyczyny bólu stawów
Dolegliwości bólowe stawów mogą być związane z zaskakująco dużą liczbą schorzeń i urazów. Nic zatem dziwnego, że w przypadku przewlekłego lub nawracającego bólu, kluczowe jest wdrożenie kompleksowej diagnostyki. Ból stawów może być związany z:
- wystąpieniem urazu bądź kontuzji, takiej jak zwichnięcie czy skręcenie stawu
- przeciążeniem wywołanym pracą, aktywnością fizyczną czy otyłością
- chorobą zwyrodnieniową stawów
- infekcjami wirusowymi bądź bakteryjnymi
- przebiegiem chorób zapalnych stawów
- przebiegiem chorób układowych, takich jak toczeń trzewny czy reumatologiczne zapalenie stawów
- przebiegiem krystalopatii, takich jak dna moczanowa czy chondrokalcynoza
- nowotworem tkanki łącznej bądź tkanki miękkiej w otoczeniu stawu
Dlaczego z bólami stawów warto udać się do fizjoterapeuty?
Rozwiązaniem, po które osoby borykające się z bólem stawów sięgają najczęściej, są tabletki przeciwbólowe. Ich przewlekłe przyjmowanie nie jest jednak dobrym wyborem, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko niebezpiecznych powikłań. Jak jednak poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
Najlepszą opcją jest wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty. Specjalista, w zależności od przyczyny bólu stawów, dobierze odpowiednie techniki, które uśmierzą ból, a nierzadko także poprawią funkcjonowanie chorego stawu. Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik jest masaż centryfugalny, nazywany także masażem dostawowym.
Czym jest masaż centryfugalny?
Masaż centryfugalny to rodzaj masażu leczniczego, którego istotą jest wywołanie miejscowego przekrwienia i wzrostu temperatury. Umożliwia on nie tylko rozluźnienie nadmiernie napiętych tkanek tworzących staw, ale także miejscowe pobudzenie przemiany materii. Sprzyja to szybszej regeneracji tkanek, pobudzeniu wytwarzania mazi stawowej, a także uśmierzeniu bólu i zmniejszeniu odczynu zapalnego.
Masaż centryfugalny polecany jest szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych stawów po przebytych urazach i kontuzjach stawowych, zwłaszcza stłuczeniach, zwichnięciach czy skręceniach. Wskazaniem do zastosowania masażu centryfugalnego są także przeciążenia stawów, przykurcze stawowe czy stany po rekonstrukcji stawów.