Na czym polega koncepcja inteligentnego domu

Na czym polega koncepcja inteligentnego domu?

Dynamicznie rozwijające się nowe technologie sprawiły, że niemalże każda, codzienna czynność ma dedykowane rozwiązania, które mają w niej pomóc. Dom inteligentny jest kwintesencją tego toru rozwoju i dzisiaj standardem staje się, że wiele z domowych sprzętów sterowana jest za pomocą aplikacji na telefon.

Na czym polega koncepcja domu inteligentnego?

Założenia, które przyświecają projektantom wdrażającym tego typu rozwiązania technologiczne, sprowadzają się do tego, żeby jak największą część codziennej eksploatacji budynku można było zautomatyzować. Według pierwotnych koncepcji pionierów inteligentnych domów zarządzać zdalnie można nie tylko standardowymi urządzeniami, takimi jak termostaty, alarm lub czujniki dymu, ale także systemem audio, telewizorem, oświetleniem budynku, a nawet lodówką i zamrażarką. Niektóre z tych funkcji są przede wszystkim dedykowane temu, aby ułatwiały życie i zwiększały poziom wygody, jednak wiele z nich jest bardzo praktyczna i wpływa na bezpieczeństwo budynku, a także pozwala obniżyć koszty eksploatacji. Dom inteligentny przeważnie ma funkcję sterowania termostatami i sterownikiem pieca. Jest to bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy w sezonie grzewczym. Dzięki takim możliwościom można automatycznie ustawić poziom ogrzewania budynków w zależności od pory doby. Przez to, dom nie będzie ogrzewany w momencie, gdy nie ma właścicieli w domu, a przed powrotem, będzie się nagrzewał. Cały proces przebiega oczywiście automatycznie na podstawie tego, co zostało wcześniej zaprogramowane lub można wręcz włączyć ogrzewanie za pomocą aplikacji na telefon. Warto również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa, gdyż aplikacje tego typu połączone są również z czujnikami dymu, które zaalarmują właściciela o zagrożeniu. 

Koszty wdrożenia rozwiązań do inteligentnego domu

Pozornie mogłoby się wydawać, że koszty wdrożenia zaawansowanych technologicznie rozwiązań są dość wysokie, jednak dzięki wszechobecnym aplikacjom oraz dużym możliwościom programistów, zaadaptowanie urządzeń pod dom inteligentny jest stosunkowo tania, a w dłuższej perspektywie potrafi znacząco ułatwić życie. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij