Oczyszczanie skóry twarzy – jak robić to dobrze?
Oczyszczanie skóry twarzy to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych. Sprawia, że skóra jest zdrowa, odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i dobrze prezentuje się w makijażu. Dowiedz się więcej na temat oczyszczania – na czym rzeczywiście polega, jak robić to dobrze i jakich produktów w tym celu używać!
Czysta skóra to zdrowa skóra
Skóra twarzy, aby być w zdrowej kondycji, a co za tym idzie dobrze wyglądać, musi mieć zagwarantowane odpowiednie warunki. W głównej mierze to czystość, która wyraża się w higienie twarzy i braku dostępu do zanieczyszczeń, kurzu czy sebum, produkowanego przez skórę. Dodatkowo, do wspomnianych warunków, wlicza się odpowiedni poziom nawilżenia, naturalne pH skóry, sprawnie funkcjonujący płaszcz hydro-lipidowy na naskórku, który stanowi barierę ochronną skóry i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Każdy z tych aspektów jest równie ważny, jeśli jednak skóra twarzy nie będzie prawidłowo oczyszczona lub co gorsze – czystość ta w ogóle nie będzie jej zapewniona, na nic zdadzą się pozostałe starania. Z tego względu szczególną uwagę należy zwrócić na oczyszczanie skóry twarzy.
3 poziomy oczyszczania skóry twarzy
1. Demakijaż to pierwszy krok w oczyszczaniu twarzy. Dzięki niemu z powierzchni skóry wyeliminujesz pozostałości po kosmetykach do makijażu, ale również zanieczyszczenia i sebum, które nagromadziły się na niej w ciągu całego dnia. Najlepszym produktem do demakijażu będzie ten niezawierający alkoholu i innych szkodliwych substancji. Przykładem takich kosmetyków są płyny micelarne. Są one o tyle dobre, że umożliwiają demakijaż zarówno twarzy, jak i oczu. Pamiętaj, że demakijaż jest pierwszym krokiem na drodze oczyszczania. Jego rolą nie jest dokładna eliminacja wszelkich nieczystości z twarzy, ale przygotowanie jej do dalszych czynności. To z kolei nie wyklucza tego, że demakijaż powinien być wykonany bardzo delikatnie. Nie trzyj mocno skóry i nie pocieraj jej agresywnie wacikiem. Postaw na subtelne i okrężne ruchy, które nie naruszą bariery ochronnej naskórka oraz nie podrażnią skóry.
2. W drugim kroku oczyszczania twarzy najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju żele do mycia twarzy. Podobnie, jak w przypadku wyboru płynu micelarnego, zwróć uwagę na skład produktu. Nie powinien on zawierać alkoholu ani innych składników drażniących skórę. Co istotne, taki żel powinien umożliwić nie tylko oczyszczenie skóry, ale również oczu. Zastosowanie dobrego żelu myjącego do twarzy to gwarancja dokładniejszego pozbycia się pozostałości po makijażu, zanieczyszczeń i sebum, z którymi nie poradził sobie kosmetyk użyty na początku. Przykładem produktu, który może okazać się pomocny w drugim kroku oczyszczania twarzy jest Żel-krem oczyszczający Ideal Soft L’Oréal Paris. Zalecany jest szczególnie dla osób ze skórą suchą i wrażliwą, ponieważ łagodzi podrażnienia, dba o komfort skóry i przywraca jej miękkość. Dodatkowo nie zawiera parabenów oraz ma bezzapachową i hipoalergiczną formułę.
3. Dla pewności, że skóra twarzy została dokładnie oczyszczona, a na jej powierzchni nie ma żadnych nieczystości, warto użyć toniku do twarzy. Produkt ten jest o tyle dobry, że wykazuje podwójne działanie. Nie tylko eliminuje ewentualne zanieczyszczenia z powierzchni twarzy. Dodatkowo również przywraca skórze jej naturalne pH, dzięki czemu jest ona odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Pamiętaj o tym, aby Twoje codzienne oczyszczanie twarzy zawsze bazowało na tych trzech krokach. W pierwszym, pozbędziesz się najbardziej powierzchownych nieczystości; w drugim wyeliminujesz pozostałe zanieczyszczenia; natomiast krok trzeci upewni Cię, że oczyszczanie zakończyło się sukcesem. Dodatkowo nie zapomnij, aby bez względu na wykonywany krok, skórę twarzy traktować delikatnie, zatem obchodź się z nią subtelnie i zrezygnuj z wszelkich agresywnych ruchów.