Sztuka make-upu – krok po kroku

Umiejętnie wykonany make up potrafi zatuszować niedoskonałości, zlikwidować odznaki zmęczenia i zamaskować przebarwienia, a dodatkowo odświeżyć skórę i sprawić, że będzie promienieć. Dużą rolę w tym zadaniu odgrywa kolejność nakładania kosmetyków.

Makijaż jest znany nie od dzisiaj. Już starożytni zdobili swoje ciała i twarze kolorowymi kremami i kosmetykami pochodzącymi z naturalnych minerałów. W Maghrebie były popularne wzory z henny, możne Egipcjanki podkreślały mocno oczy, a Rzymianki pudrowały się proszkiem perłowym, by wybielić skórę. W międzyczasie kanony urody się zmieniły. Umiejętność malowania się jednak wciąż uchodzi za sztukę. Jak zatem – krok po kroku – wykonać make up?

Korektor to podstawa

Do wykonania prostego make-upu tak naprawdę potrzeba kilku kosmetyków. Po pierwsze, to dobry krem nawilżający oraz krem niwelujący cienie i opuchliznę pod oczami. Po drugie, idealnie kryjący korektor, który zakryje punktowe niedoskonałości na cerze. Zacząć należy od śladów po zmianach trądzikowych, popękanych naczynek, przebarwień – dzięki korektorowi problematyczne miejsca zostaną idealnie przykryte podkładem, zniknie więc potrzeba dodatkowego pudrowania twarzy.

Dopasowany podkład

Nie istnieje idealny makijaż bez dopasowanego do odcienia cery podkładu. Kosmetyk najlepiej nabywać w drogeriach (np. Hebe), gdzie jest możliwość skorzystania z testerów i sprawdzenia kosmetyku na sobie. Podkład, wbrew obiegowej opinii, sprawdza się nie na zewnętrznej części dłoni, ani też na przedłużeniu kciuka – odcień należy weryfikować na żuchwie. Jeśli w tym miejscu podkład zlewa się z twarzą i szyją, to znaczy, że odcień został wybrany prawidłowo. Warto wybierać kosmetyk dopasowany też do rodzaju cery: sucha wymaga podkładu nawilżającego, świecąca – matującego, a naczynkowa – kryjącego. Warto zwrócić uwagę na konsystencję fluidu, powinien on być lekki, półpłynny. W przeciwnym razie będzie pozostawiał na skórze tłusty film.

Wyraźne oczy

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duży. Dlatego warto je podkreślić. Bazą pod make up oczu mogą być cienie – raczej matowe i w beżowym odcieniu. W wypadku dziennego makijażu ta baza zostanie uzupełniona o cienie w odrobinę intensywniejszej barwie, z kolei, makijaż wieczorowy wymaga bardziej kontrastujących kolorów. Cienie należy nakładać specjalnym cienkim pędzelkiem. Jeśli oczy są zmęczone, to ukryć ten stan pomaga biała kredka roztarta w wewnętrznym kąciku dolnej powieki – dzięki temu spojrzenie nabiera blasku. Make up oczu będzie niedokończony bez tuszu do rzęs. Zanim się jednak przystąpi do tuszowania, warto wyregulować i ułożyć specjalną szczoteczką brwi. Jeśli są niewyraźne, można je podkreślić ciemnym cieniem do powiek albo specjalną kredką do brwi.

Różowe policzki i usta

Finałem udanego makijażu są delikatnie zaróżowione policzki i wypielęgnowane usta. Róż, o ile jest umiejętnie nałożony, nada twarzy młodzieńczej świeżości i podkreśli make up. Nakładać go należy pędzelkiem na kości policzkowe lub tuż pod nimi. W tej samej tonacji (ciepłej albo zimnej) co róż, powinna być również szminka. Przy czym, w makijażu dziennym zazwyczaj akcent stawia się na oczy albo usta, a w wieczorowym uwydatnia się zarówno jedno, jak i drugie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij