Sztuka make-upu – krok po kroku

Umiejętnie wykonany make up potrafi zatuszować niedoskonałości, zlikwidować odznaki zmęczenia i zamaskować przebarwienia, a dodatkowo odświeżyć skórę i sprawić, że będzie promienieć. Dużą rolę w tym zadaniu odgrywa kolejność nakładania kosmetyków.

Makijaż jest znany nie od dzisiaj. Już starożytni zdobili swoje ciała i twarze kolorowymi kremami i kosmetykami pochodzącymi z naturalnych minerałów. W Maghrebie były popularne wzory z henny, możne Egipcjanki podkreślały mocno oczy, a Rzymianki pudrowały się proszkiem perłowym, by wybielić skórę. W międzyczasie kanony urody się zmieniły. Umiejętność malowania się jednak wciąż uchodzi za sztukę. Jak zatem – krok po kroku – wykonać make up?

Korektor to podstawa

Do wykonania prostego make-upu tak naprawdę potrzeba kilku kosmetyków. Po pierwsze, to dobry krem nawilżający oraz krem niwelujący cienie i opuchliznę pod oczami. Po drugie, idealnie kryjący korektor, który zakryje punktowe niedoskonałości na cerze. Zacząć należy od śladów po zmianach trądzikowych, popękanych naczynek, przebarwień – dzięki korektorowi problematyczne miejsca zostaną idealnie przykryte podkładem, zniknie więc potrzeba dodatkowego pudrowania twarzy.

Dopasowany podkład

Nie istnieje idealny makijaż bez dopasowanego do odcienia cery podkładu. Kosmetyk najlepiej nabywać w drogeriach (np. Hebe), gdzie jest możliwość skorzystania z testerów i sprawdzenia kosmetyku na sobie. Podkład, wbrew obiegowej opinii, sprawdza się nie na zewnętrznej części dłoni, ani też na przedłużeniu kciuka – odcień należy weryfikować na żuchwie. Jeśli w tym miejscu podkład zlewa się z twarzą i szyją, to znaczy, że odcień został wybrany prawidłowo. Warto wybierać kosmetyk dopasowany też do rodzaju cery: sucha wymaga podkładu nawilżającego, świecąca – matującego, a naczynkowa – kryjącego. Warto zwrócić uwagę na konsystencję fluidu, powinien on być lekki, półpłynny. W przeciwnym razie będzie pozostawiał na skórze tłusty film.

SPRAWDŹ:  Zatrzymaj słońce we włosach – olejek John Frieda Sheer Blonde Brightening Oil Elixir

Wyraźne oczy

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duży. Dlatego warto je podkreślić. Bazą pod make up oczu mogą być cienie – raczej matowe i w beżowym odcieniu. W wypadku dziennego makijażu ta baza zostanie uzupełniona o cienie w odrobinę intensywniejszej barwie, z kolei, makijaż wieczorowy wymaga bardziej kontrastujących kolorów. Cienie należy nakładać specjalnym cienkim pędzelkiem. Jeśli oczy są zmęczone, to ukryć ten stan pomaga biała kredka roztarta w wewnętrznym kąciku dolnej powieki – dzięki temu spojrzenie nabiera blasku. Make up oczu będzie niedokończony bez tuszu do rzęs. Zanim się jednak przystąpi do tuszowania, warto wyregulować i ułożyć specjalną szczoteczką brwi. Jeśli są niewyraźne, można je podkreślić ciemnym cieniem do powiek albo specjalną kredką do brwi.

Różowe policzki i usta

Finałem udanego makijażu są delikatnie zaróżowione policzki i wypielęgnowane usta. Róż, o ile jest umiejętnie nałożony, nada twarzy młodzieńczej świeżości i podkreśli make up. Nakładać go należy pędzelkiem na kości policzkowe lub tuż pod nimi. W tej samej tonacji (ciepłej albo zimnej) co róż, powinna być również szminka. Przy czym, w makijażu dziennym zazwyczaj akcent stawia się na oczy albo usta, a w wieczorowym uwydatnia się zarówno jedno, jak i drugie.

Marta Domańska

Marta Domańska

Redaktorka z zamiłowaniem do zdrowego stylu życia i fitnessu. Publikuje porady dotyczące diety, ćwiczeń oraz mentalnego well-beingu. W wolnych chwilach bierze udział w maratonach i propaguje aktywność fizyczną wśród kobiet.

Artykuły: 344

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *