Twoje dziecko miało wypadek w szkole? Na jakie odszkodowanie możesz liczyć?
Szkoła, wyjścia klasowe i wycieczki szkolne, a także zajęcia pozalekcyjne to potencjalne miejsca, w których dziecko może doznać różnego typu uszkodzeń ciała wskutek nieszczęśliwego wypadku. Takie zdarzenie powinno automatycznie uruchomić specjalne procedury w celu poinformowania o zaistniałym rodzicom lub opiekunom poszkodowanego dziecka. Jakie są te procedury i na jakie odszkodowanie można liczyć?
Zanim przejdziemy do praktycznych informacji, uściślijmy czym jest wypadek w szkole. Definiowany jest on jako zdarzenie, wynikłe nagłe, wywołane zewnętrzną przyczyną – niezależną od osoby poszkodowanej – wskutek którego osoba ta doznaje urazu lub ponosi śmierć. Bardzo ważny jest fakt, że zdarzenie takie powinno mieć miejsce podczas zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostką oświatową. Z tytułu takiego wypadku osobie poszkodowanej przysługuje konkretne świadczenie finansowe pochodzące z budżetu państwa, takie jak renta lub jednorazowe odszkodowanie z ZUS.
Wypadki w szkole – rzadkość czy norma?
Co roku wypadki z udziałem dzieci i młodzieży w polskich szkołach są liczone w kilkudziesięciu tysiącach. Najczęściej mamy do czynienia z urazami kończyn, ranami szarpanymi oraz poparzeniami. Główną przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń w szkołach jest nieuwaga uczniów, ale wina często leży również po stronie osób, odpowiedzialnych za opiekę nad nimi, które przez swoje niedopatrzenie przyczyniają się do powstawania niebezpiecznych sytuacji.
Wypadek w szkole nie ogranicza się wyłącznie do samego budynku placówki, odnosi się bowiem również do miejsc poza nią, w których uczniowie przebywają pod opieką nauczycieli i opiekunów, na przykład w czasie wycieczek szkolnych.
Jakie procedury podejmuje szkoła?
Pracownicy szkoły mają obowiązek niezwłocznie powiadomić o wypadku rodziców poszkodowanego dziecka. W dalszej kolejności, nieszczęśliwy wypadek należy zgłosić pracownikowi BHP, społecznemu inspektorowi pracy, radzie rodziców, a także organowi prowadzącemu szkołę. Jeżeli mamy do czynienia z ciężkim wypadkiem oraz śmiertelnym, obowiązkiem szkoły jest poinformowanie o zdarzeniu również prokuratury. Powołuje się ponadto specjalny zespół powypadkowy, do którego zadań należy sporządzenie dokumentacji i protokołu.
Na jakie odszkodowanie można liczyć?
Uczeń, który w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia na terenie szkoły lub w czasie wycieczki szkolnej dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć różne formy odszkodowania, w zależności od doznanej szkody i okoliczności zdarzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca jednorazowe odszkodowanie, które teoretycznie ma pokryć koszty pieniężne poniesione wskutek uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu. W praktyce może się okazać jednak, że wypłacona kwota jest zbyt niska i nie obejmuje wszystkich wydatków, jednak kwota ta jest stała dla wszystkich i jej wartość nie podlega zmianie. W przypadku całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy w przyszłości osobie poszkodowanej może zostać przyznana dożywotnia renta, wypłacana w comiesięcznej stałej kwocie. Jeżeli uczeń nie doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu, ale można mówić o cierpieniu fizycznym lub psychicznym w postaci traumy lub lęków, rodzic lub opiekun mogą się ubiegać o wypłacenie zadośćuczynienia, które nie pokryje wyrządzonej szkody, ale będzie swego rodzaju rekompensatą za krzywdę. Można się również ubiegać o zwrot kosztów poniesionych w związku z hospitalizacją dziecka i ewentualnie koniecznością dalszego leczenia.