Włączniki do inteligentnego domu – na jakie postawić?
Coraz wyższe ceny prądu motywują gospodarstwa domowe do racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. Światło włączone bez potrzeby obciąża zarówno rodzinny budżet, jak i środowisko. Z tego względu inteligentne włączniki prądu cieszą się rosnącą popularnością. Pozwalają zdalnie zarządzać światłem w domu i są niezastąpione dla osób, którym zdarza się zapomnieć o jego wyłączeniu. Jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku?
Włączniki z czujnikiem ruchu – idealne w ciągach komunikacyjnych
Jednym z nowoczesnych sposobów na oszczędzanie energii są włączniki z czujnikami ruchu. Ich zasada działania polega na tym, że włączają światło w momencie, kiedy w obiekcie zostanie wykryty ruch. Po opuszczeniu pomieszczenia lampy zostają wyłączone w ciągu kilku lub kilkunastu sekund – w zależności od tego, w jaki sposób zostały zaprogramowane. Włączniki z czujnikiem ruchu znajdują zastosowanie przede wszystkim w ciągach komunikacyjnych – przedpokojach i korytarzach. Sprawdzają się także w pomieszczeniach gospodarczych – garażach, warsztatach czy kotłowniach.
Włączniki z możliwością zdalnego sterowania – dla wygody i bezpieczeństwa
Inteligentne włączniki to również produkty umożliwiające zdalne zarządzanie światłem. W tym przypadku moduł sterowania jest podłączany do sieci Wi-Fi a następnie konfigurowany z aplikacją dostępną na smartfony. Rozwiązanie takie pozwala kontrolować oświetlenie budynku z każdego miejsca na świecie – warunkiem jest jedynie dostęp do Internetu. Doskonale sprawdza się więc dla osób, które czasem zapominają zgasić światło. Pomaga też zadbać o maksymalne bezpieczeństwo budynku podczas nieobecności domowników. Zdalnie obsługiwane włączniki światła zwiększają ponadto wygodę codziennego użytkowania przestrzeni. Pozwalają sterować lampami bez konieczności przemieszczania się do innego pomieszczenia czy wstawania z łóżka lub kanapy. Aplikacja pobierana na smartfon może być obsługiwana klasycznie lub głosowo.
Włączniki z funkcją programowania – dopasowane do harmonogramu dnia domowników
Innowacyjny osprzęt elektryczny nie ogranicza się jednak do funkcji włączania i wyłączania światła. Włączniki umożliwiają też kontrolę jego natężenia, co pozwala na jeszcze większe oszczędności. W wielu przypadkach dostępna jest także zmiana barwy światła budująca w pomieszczeniu przytulny klimat. Warto pamiętać o tym, że inteligentne włączniki światła można programować, dopasowując oświetlenie domu do własnego harmonogramu dnia. Tekst powstał przy pomocy osprzet-sklep.pl